Propaganda a její nástroje v post-sovětském bloku: Jak jí čelit?

Český klub absolventů International Visitor Leadership Program (IVLP) vás ve spolupráci

s Velvyslanectvím USA v České republice srdečně zve na mezinárodní konferenci

Propaganda a její nástroje v post-sovětském bloku: Jak jí čelit?

22.-24. května 2019 v Praze

Třídenní mezinárodní konference se zúčastní experti ze států bývalého socialistického bloku, kteří ve svých zemích aktivně bojují proti propagandě a fake news. Právníci, novináři a další odborníci ukážou  na konkrétních příkladech, jak se v jejich zemích šíří propaganda, jaká v ní rezonují témata, jaký má propaganda dopad na politický vývoj v jednotlivých zemích a jak se jí snaží čelit. Příklady konkrétních řešení boje s propagandou mohou být inspirací pro ostatní zúčastněné státy.

Rozdíly v přístupu a cílech tvůrců a podporovatelů propagandy na Západě a Východě pak srovnají analytici ze západní Evropy a Spojených států.

Konference má ambici stát se největší podobnou akcí v regionu a je určena absolventům IVLP, novinářům, studentům, politikům a odborné veřejnosti. Vystoupí na ní experti z Maďarska, Litvy, Gruzie, Makedonie, České republiky, Norska, Británie a USA.

Středa 22. května, Rezidence velvyslance Spojených států amerických, Ronalda Reagana 3/181

Úvodní recepce (jen pro zvané).

Čtvrtek 23. května, Sněmovní 7 Cowork and HUB, Sněmovní 7, Praha 1

Po úvodních proslovech dr. Scotta Jaspera z Oddělení pro národní bezpečnostní záležitosti na Naval Postgraduate School v kalifornském Monterey, generálního rady RFE Bena Hermana a norského experta Madse Danielsena proběhne série workshopů zaměřených na konkrétní příklady boje s propagandou: zákaz ruských televizních kanálů v Litvě a jeho etické dopady na novinářskou práci, postup při odhalování ruské propagandy a čínských aktivit v Gruzii, boj za zachování svobody slova v autokratickém Maďarsku a takzvaný Pražský manuál k porozumění ruských propagandistických snah v České republice.

Pátek 24. května, Poslanecká sněmovna, Konírna (vstup z Malostranského náměstí 7/19)

Třetí den konference proběhne na půdě Poslanecké sněmovny pod záštitou místopředsedkyně parlamentního výboru pro evropské záležitosti Heleny Langšádlové, která pronese i úvodní slovo. V rychlém sledu přednášek a diskusí se účastníci dozvědí, jak se liší metody šíření propagandy v západní Evropě a v post-sovětských zemích, nebo jak zahraniční propaganda rozdělila makedonskou společnost v souvislosti s přejmenováním země a jejím vstupem do NATO. Budeme se věnovat také moderním nástrojům šíření propagandy a využití stejných nástrojů v boji proti ní. V rámci doprovodného programu bude k vidění unikátní dokumentární film o „výrobě“ lživých zpráv v Makedonii a o tom, jak tyto zprávy dokázaly ovlivnit politický vývoj na mezinárodní scéně.

Konference je financována prostřednictvím programu malých grantů Velvyslanectví USA v Praze.

Svou účast, prosíme, z kapacitních důvodů potvrďte zde.

CONFERENCE PROGRAM

Chcete uspět na americkém trhu? Není to nemožné.

Přijďte společně diskutovat se zástupci firem úspěšných v USA o tom, co můžete očekávat při vstupu na americký trh. Poznejte, které české firmy už jsou na správné cestě. Zveme Vás na panelovou diskuzi 29. 5. 2019 v 17:30 v Americkém centru. 

Těšit se můžete na české podnikatele:
Ondřej Fryc, podnikatel a investor, Reflex Capital
Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO technologické společnosti STRV
Tomáš Posker, CEO start-upu Oscar Senior
Moderovat setkání bude Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund.

Kde? Americké centrum, Tržiště 13 , Praha 1

Potvrďte účast na ivlp@seznam.cz

Poznejte naše řečníky a partnery

Ariel Jahner, Economic Officer
Ariel působí na Velvyslanectví USA v obchodním oddělení.

Ondřej Fryc, podnikatel a investor, Reflex Capital
Založil Mall.cz. Prodal ho a teď hledá investiční příležitosti mimo jiné i v USA. V Silicon Valley má svou pobočku a aktivně vyhledává nadějné podnikatele zejména z imigrantské komunity. Vyplatilo se mu investovat například do start-upu GlamSt uruguayské podnikatelky Agustiny Sartori, který umožňuje zákazníkům e-shopu vyzkoušet si make-up ve virtuální realitě.
Přečtěte si s ním rozhovor v E15 (a nebo ještě tento druhý rozhovor).

Lubo Smid, spoluzakladatel a CEO STRV
Je spoluzakladatel a CEO společnoti STRV, která vyvinula světové mobilní i webové aplikace. Už v roce 2016 zařadil Forbes  Lubo Smida na seznam 30 nejvýznamnějších podnikatelských osobností mladších 30 let. Společnost STRV má dobré pozici na americkém trhu, na kterém získala své klíčové klienty – TinderMicrosoftClassDojo a Hallmark. Lubo často cestuje do San Francisca, Los Angeles a New Yorku.
Přečtěte si s ním rozhovor v E15.

Tomáš Posker, CEO start-upu Oscar Senior
Pomáhá firmám zefetivnit péči o seniory pomocí technologií. Účastní se veletrhů v USA. Nápad na založení Oscar Senior vznikl, když byl Tomáš Posker v Silicon Valley a měl potíže při telefonování s babičkou. Plánuje, aby se Oscar Senior postupně stal platformou nejen pro komunikaci a online služby, ale také pro e-health a vzdělávání seniorů. Tomáš je také členem Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků.
Přečtěte si s ním rozhovor.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
Je český ekonom. Sleduje a analyzuje makroekonomické trendy v Česku a ve světě. Často se ve svých rozborech zabývá americkou ekonomikou. Vydal rozhovory s desítkami amerických ekonomů o finanční krizi. Kromě působení v Czech Fund přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Kromě úvodu se zajímavými čísly o česko-americkém obchodu se ujme moderace.
Přečtěte si jeho komentáře, které píše pro E15.

Asociace exportérů

Asociace exportérů pomáhá českým vývozcům už 15 let. Jejím cílem je zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci Asociace sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika pro Českou republiku. Členové Asociace posilují komunikaci s vládou při přípravě proexportních opatření a upevňují i vztahy se zástupci ČNB. Asociace spolupracuje rovněž se špičkovými analytiky a zaměřuje se na rozbory dat, která ukazují vliv tuzemských exportních společností na ekonomiku České republiky.

Přečtěte si rozhovor místopředsedy Asociace exportérů na E15.

Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR

Zastřešuje malé a střední podniky, živnostníky a dále spolky, cechy a sdružení zastupující konkrétní profesní zájmy malých podnikatelů. Vydávají magazín Trade News. Vyhlašuje každoročně soutěže o nejlepší rodinnou firmu, začínající podnikatele, podnikavé ženy, oceňuje nejlepší živnostníky na venkově, nejaktivnější cechy a poskytuje desítky záštit. Asociace je členem většiny vládních či resortních výborů. Její bývalý předseda je ministrem průmyslu a obchodu. Aktuálně Asociaci vede Zdeněk Tomíček.
Přečtěte si o Asociaci v E15.

 

E15

E15 je ekonomický deník, založený na konci roku 2007. Nyní patří do holdingu CZECH NEWS CENTER a.s. Deník vychází pětkrát týdně a součástí každého čísla bývá kromě ekonomického a politického zpravodajství i rozhovor s osobností z byznysu, politiky nebo sportu. Distribuuje se pomocí stojanů umístěných například na úřadech, ve finančních institucích nebo v kavárnách. Jeho šéfredaktorkou je Tereza Zavadilová.

Pozvánka_Chcete uspět na americkém trhu

 

Tereza Engelová představila klub novým absolventům programu IVLP

Předsedkyně Českého klubu absolventů IVLP Tereza Engelová představila náš klub novým absolventům programu, kteří vyjeli na své odborné cesty v průběhu roku 2018. Hovořila s nimi o možnostech, které členům klub nabízí a o připravovaných akcích, které pro absolventy programu IVLP klub chystá v následujících měsících.

Pokud ještě nejste členy našeho klubu, nezapomeňte se přihlásit :)

 

Třetí IVLP snídaně „Výzvy NATO v příštích 10 letech“

Výbor Českého klubu absolventů IVLP Vás srdečně zve na IVLP snídani na téma Výzvy NATO v příštích 10 letech“, kde vystoupí 

 Petr Pavel, bývalý předseda Vojenského výboru NATO,
a
Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku. 

 Koná se při příležitosti výročí vstupu České republiky do NATO ve středu 13. 3. 2019 od 8:15 do 10:00 v Americkém centru (Tržiště 366/13, 118 00 Praha-Malá Strana). Moderovat snídani bude Radko Hokovský, předseda think-tanku Evropské hodnoty. Jazykem snídaně bude angličtina.

Příspěvek na občerstvení: 200 Kč

Podpoříte jím táborskou obecně prospěšnou společnost Kaňka, která poskytuje péči osobám s postižením a pomáhá jejich integraci do společnosti. 

Potvrďte, prosím, závazně Vaši účast na ivlp@seznam.cz nejpozději do 10. 3. 2019. Registraci hostů uzavřeme, jakmile bude naplněna kapacita.

Absolventi IVLP obdrželi Cenu Ferdinanda Peroutky. Blahopřejeme

Novinářská Cena Ferdinanda Peroutky za loňský rok byla udělena Ondřeji Kundrovi z Respektu a Jaroslavu Kmentovi z časopisu Reportér. Oba investigativní novináři jsou absolventy IVLP. Věnují se tématům politiky spojené s byznysem, veřejnými zakázkami a korupcí. Šéfredaktor reportážní publicistiky České televize a také absolvent IVLP Marek Wollner získal tuto prestižní Cenu za rok 2015.

Fologalerie z předávání cen je k dispozici na tomto odkazu. 

Zdroj fotografie: https://ferdinandperoutka.cz

 

Již brzy proběhne druhá IVLP snídaně – tentokrát v prostorách Sněmovní 7

Nezapomeňte dorazit na druhou IVLP snídani na téma Investigativní žurnalistika a nezávislost médií v České republice s Markem Wollnerem z České televize a Robertem Břešťanem z HlídacíPes.org. Oba se zúčastnili programu IVLP. Snídaně se uskuteční v úterý 15. ledna od 8.15 hod v prostorách Sněmovní 7. Velmi se na povídání s nimi těšíme a věříme, že Vás téma investigativní žurnalistiky zaujalo. Se závaznými přihláškami na snídani, prosím, neváhejte, kapacita sálu je omezená. Účast potvrďte na emailu ivlp@seznam.cz. Moc se na setkání s Vámi těšíme.

Výbor Českého klubu absolventů IVLP plánoval nové aktivity

Na našem posledním prosincovém setkání Výboru Českého klubu absolventů IVLP jsme organizovali lednovou snídani. Tentokrát jsme vybrali občerstvení u táborské neziskové organizace Kaňka o.p.s., která pomáhá dětem, mládeži a dospělým osobám s postižením. Dále jsme také probírali přípravu žádosti o tzv. malý grant Velvyslanectví USA. Náš projekt jsme nazvali „Propaganda a její nástroje v zemích bývalého komunistického bloku. Jak s ní bojovat?“. Znovu se náš výbor setká opět v novém roce. Budete-li mít nápady na aktivity, kterými by se náš klub mohl zabývat v novém roce, pište nám na ivlp@seznam.cz.

Pozvání na druhou IVLP snídani

Rádi bychom navázali na vydařenou IVLP snídani s jeho excelencí panem velvyslancem Stephenem B. Kingem a pozvali Vás na druhou IVLP snídani na téma Investigativní žurnalistika a nezávislost médií v České republice s Markem Wollnerem z České televize a Robertem Břešťanem z HlídacíPes.org. Oba se zúčastnili programu IVLP. Snídaně se uskuteční v úterý 15. ledna od 8.15 hod v Americkém centru. Velmi se na povídání s nimi těšíme a věříme, že Vás téma investigativní žurnalistiky zaujalo. Se závaznými přihláškami na snídani, prosím, neváhejte, kapacita sálu je omezená. Účast potvrďte na emailu ivlp@seznam.cz. Moc se na setkání s Vámi těšíme.

Nenechte si ujít první IVLP snídani s panem velvyslancem Stephenem B. Kingem

Byli bychom rádi, aby se náš klub stal místem vzájemného setkávání a propojování se zajímavými a inspirativními lidmi. Proto je nám ctí i potěšením pozvat Vás na historicky první IVLP snídani, která se bude konat 20.11. od 8.15 v Americkém centru. Na neformální setkání a debatu u dobré kávy a jídla přijal pozvání velvyslanec Spojených států amerických Stephen B. King. Velmi se na povídání s ním těšíme a doufáme, že i pro Vás bude zajímavým a příjemným zážitkem, který bychom rádi zopakovali každé dva měsíce s dalšími osobnostmi ze zajímavých oborů. 

Chcete se pana velvyslance na něco zeptat? Napište nám svou otázku společně s potvrzením účasti a my jí rádi zařadíme do debaty. 

 

Přečtěte si, co si o finanční krizi z r. 2008 myslí ekonomové Aleš Michl a Pavel Kohout

Ekonomové Aleš Michl a Pavel Kohout sepsali k desetiletému výročí spuštění finanční krize články. Oba měli možnost nahlédnout pod pokličku finančních institucí v USA díky programu IVLP a aktuálně oba působí v investičním fondu Quant, který investuje výhradně do amerických akcií.

Článek Pavla Kohouta, který byl publikován v Lidových novinách

Článek Aleše Michla, který byl publikován v českém Forbesu