Brněnská diskuze Ženy v podnikání pohledem organizátorky Hany Šudákové

Po účasti na IVLP s tématem Women in Entrepreneurship, kde jsem měla možnost poznat to, jak se podniká ženám ve Spojených státech a jakým výzvám nebo překážkám v podnikání čelí podnikatelky v různých částech světa (díky pohledu ostatních účastnic), jsem se domů vrátila s jednou otázkou – Jak jsme na tom u nás? Co české podnikatelky řeší jiného a jinak, než jejich mužští kolegové? A máme v tomto ohledu vůbec nějaká omezení nebo limity? Z vlastní zkušenosti byznys konzultantky vím, že muži podnikatele stále převládají (z celkového počtu podnikajících osob v ČR je jen zhruba 1/3 ženy). Na většině byznysově zaměřených akcí jsou ženy v menšině. Čím to ale je?

Kdo jiný by mohl na tyhle otázky odpovědět, než podnikatelky samotné. A možná jejich příběhy budou zajímavé a inspirativní i pro ostatní. Když se potom naskytla příležitost uspořádat s laskavou podporou Velvyslanectví USA a Českého klubu absolventů IVLP několik na podnikání zaměřených akcí, tak bylo jedno z témat jasné. Ženy v podnikání. A nejen, že si o s nimi o podnikání budeme povídat, ale akci zároveň uděláme maximálně přívětivou pro maminky s dětmi. Dětský koutek a celkové nastavení akce jako „baby friendly“ bylo jednou z mnoha inspirací, které jsem si z USA dovezla.  

Padesátka mužů, žen a dětí se tak na JICu sešla a poslechla si příběh 4 podnikatelek z velmi různorodých oborů – Evu Komárkovou, která strojařskou firmu IN EKO team zakládala v 90. letech; Hanu Fořtovou, která stojí za projektem Frusack a na trh dodává kompostovatelné a opakovatelně použitelné sáčky na ovoce a zeleninu; Zuzanu Hlouškovou, která se svojí firmou Bamboolik na trh přináší látkové pleny a jiné produkty pro děti a maminky a Janou Moudrou, zakladatelkou Juicymo, firmy zabývající se softwarovým vývojem.

Autorka: Hana Šudáková, členka Českého klubu absolventů IVLP

Diskuze #podnikám: Ženy v podnikání. Tentokrát v Brně už 3.března

Kdy: Úterý 3. března 2020 16.30–19.00

Kde: JIC INMEC, Purkyňova 649/127, Brno-Medlánky, 612 00

Akci organizuje členka našeho klubu Hana Šudáková. 

Úspěšné ženy a jejich podnikatelské příběhy. Hledáte inspiraci pro své podnikání? Zajímá vás, jak náročné je v 21. století být ženou-podnikatelkou? Pak přesně pro vás bude další díl pořadů ze série #podnikám, který tentokrát připravujeme ve spolupráci s americkou ambasádou. Přijďte si poslechnout příběhy podnikavých žen, které ve světě byznysu uspěly. Naše pozvání přijaly Hana Fořtová, spoluzakladatelka úspěšného startupu Frusack, Zuzana Hloušková, která prorazila s plenami Bamboolik, i šéfka úspěšné strojařské firmy IN-EKO Eva Komárková a Jana Moudrá z Thriftigo.

Že nemáte hlídání? Nevadí, pro vaše ratolesti připravujeme dětský koutek.

Co vás čeká?

O ženě v domácnosti toho víme hodně. Jaké je to ale být „ženou v podnikání“? Co takové rozhodnutí může přinést a naopak vzít? Jak skloubit mateřskou roli s pozicí majitelky nebo manažerky firmy? Na co se ve stále výrazně mužském světě byznysu připravit nebo v čem pomůže ženský princip? Úspěšné dámy se s vámi podělí o své zkušenosti s mužským a ženským elementem v pracovním týmu, prozradí, kdy v jejich životě nastal ten zlomový moment pro rozhodnutí vrhnout se do podnikání, jak se vlastně ony samy jako ženy v byznysu cítí a s čím musí ve svých životech bojovat. Nechte se inspirovat!

Pro koho je akce ideální

  • pro ženy, které mají podnikatelský nápad, ale zatím nenašly čas nebo odvahu se do něj pustit
  • pro ženy hledající inspiraci (nejen) na mateřské dovolené
  • pro ženy-podnikatelky, které zajímají zkušenosti dalších úspěšných žen
  • pro muže, které zajímá, jak vypadá svět byznysu z pohledu žen

Naši hosté

Hana Fořtová, Frusack

„Začněte s něčím, co vychází z vás a vám samotným to dává smysl. A to tak velký, že vám stojí za to riskovat všechno a postavit kolem toho podnikání,“ říká Hana Fořtová, jedna ze zakladatelek značky Frusack. Nápad vyrábět ekologickou náhradu mikrotenových sáčků se zrodil už v roce 2014. Hanu Fořtovou a Markétu Dvořákovou v jejich podnikání nastartovala úspěšná crowdfundingová kampaň. Ta jim na startu jejich podnikání přinesla dokonce čtyřnásobek částky, kterou původně plánovaly vybrat. Frusack totiž nabídl skvělou alternativu k jednorázovým sáčkům, jejichž výroba přiživuje ropný průmysl a planetě rozhodně neprospívá. Designové, odolné a hlavně kompostovatelné obaly s barevným designem si vysloužily zvláštní uznání v programu Social Impact Award a Haně nedávno i prestižní ocenění v anketě TOP Žena Česka.

Zuzana Hloušková, Bamboolik

Když byla Zuzana Hloušková na mateřské, chtěla pro své dítě kvalitní látkové pleny. Jenže na trhu nesehnala takové, které by jí vyhovovaly. Pustila se tedy do práce sama a brzy byl na světě první prototyp moderních látkových plen Bamboolik. To bylo v lednu 2012. O tři měsíce později už společně s Radkou Martínkovou, se kterou Zuzana Bamboolik založila, spouštěly e-shop. Obě ženy tak rozjely vlastní podnikání a z malého nápadu se rychle vyklubal velký projekt společnosti, která dodává plenky do celé řady evropských zemí. „Nevznikaly jsme jako garážová firma, která si plenky šije doma po večerech. Globální ambice jsme měly již od začátku,“ popisuje začátky Zuzana Hloušková. Kromě České republiky a Slovenska dnes prodává firma Bamboolik své pleny také například v Německu, Rakousku, Itálii, Holandsku, Belgii nebo ve Francii.

Eva Komárková, IN-EKO

Do dvaceti let ji ani nenapadlo, že by se měla živit strojařinou. Není divu – ještě ve dvaceti studovala Eva Komárková výtvarné umění a nic nenasvědčovalo tomu, že by v jejím životě měl nastat zlom. Jenomže to by nesměl být právě revoluční rok 1989, kdy se otevřely hranice na západ. A Eva Komárková se rozhodla zkusit štěstí v Německu, kam odjela pracovat. Po návratu do Brna začala společně se svým přítelem Josefem Strnadem prodávat nejmenší komponenty určené k filtraci vody. „Začínali jsme s drobnými filtry sami dva v Brně v garáži. Po revoluci se čištěním vody mechanickým způsobem nikdo nezabýval. Postupně jsme přijímali další a další zaměstnance. Dnes jich se mnou pracuje asi osmdesát,“ popisuje začátky firmy Komárková, dnes mimo jiné držitelka Ocenění českých podnikatelek za inovativní přístup v oboru.

Jana Moudrá, Thriftigo

Jana Moudrá se věnuje technologiím již více než 10 let. Během studia na ČVUT FIT se stala spoluzakladatelkou a ředitelkou vývojářské agentury Juicymo, která vytváří „šťavnaté“ mobilní a webové aplikace pro klienty z Čech i zahraničí. Jana se několik let pyšnila oceněním Google Developer Expert a umístila se v i žebříčku Top Ženy Česka. Protože podporuje udržitelnost, rozhodla se spustit projekt Thriftigo – mobilní aplikaci, která zobrazuje nejbližší second hand obchody v okolí. Kromě jiného má za cíl vybudovat platformu, která ukáže světu, že si oblečení zaslouží druhou šanci.

 

Seminář #začnipodnikat s podnikatelkou ze Sillicon Valley Cheryl Edison a Petrou Kubálkovou – už 10. března

rádi bychom Vás pozvali na další ze série diskusních seminářů #začnipodnikat, které pořádá Velvyslanectví USA ve spolupráci s Českým klubem absolventů programu IVLP. Tentokrát s podnikatelkou ze Sillicon Valley a expertkou na global business development Cheryl Edison a s absolventkou IVLP a zakladatelkou C2C Solutions Group Petrou Kubálkovou o tom, jak na získávání a udržování businessových kontaktů. Debatu, která proběhne v angličtině, bude moderovat redaktorka České televize Ellen Stránská.

Vybudujte vlastní značku s Alžbětou Královou a Michaelou Kloudovou, 13.2. v 17:30

Rádi bychom Vás pozvali na další ze série diskusních seminářů #začnipodnikat, které pořádá Velvyslanectví USA ve spolupráci s Českým klubem absolventů programu IVLP. Tentokrát se zakladatelkou Institutu politického marketingu Alžbětou Královou a se zakladatelkou a CEO Genster.cz Michaelou Kloudovou o tom, jak na budování vlastní značky. Registrace — ZDE

FB eventhttps://www.facebook.com/events/176035700471639/

 Série diskusních seminářů #začnipodnikat v průběhu ledna – června v Praze, Brně, Ostravě a Plzni nabídne zajímavé diskuse se zakladateli úspěšných firem, startupů a dalších podnikatelských iniciativ. Semináře se zaměří na praktické rady a tipy zejména pro ty, kteří uvažují o založení vlastního podnikaní nebo již rozjeli vlastní projekt a chtěli by ho dále rozvíjet.

Péče o zdraví ostatních jako můj business, 30. ledna v 17:30

Kdy: 30.01.2020 – 17:30 – 19:30

Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana

Chcete uskutečnit svůj podnikatelský nápad, ale nevíte přesně, jak na to? Na tyto a další otázky, které museli na začátku své podnikatelské kariéry řešit, se budeme ptát lékařky a zakladatelky organizace Loono Kateřiny Vackové a chirurga a zakladatele portálu uLekare.cz Tomáše Šebka.

Diskusi bude moderovat ekonom Lukáš Kovanda (Czech Fund).

V rámci série diskusních seminářů #začnipodnikat budeme zpovídat hosty, kteří mají své podnikatelské začátky za sebou a chtějí sdílet své zkušenosti a postřehy s těmi, kteří by své podnikání rádi rozjeli a hledají rady, jak začít. Budeme se bavit o kampaních, plánování, komunikaci, ale třeba i o tom, jak zjistit, jestli má projekt šanci na úspěch.

Tento program pořádá Velvyslanectví USA ve spolupráci s Českým klubem absolventů International Visitor Leadership Program (IVLP).

IVLP Business breakfast v JIC Brně: Vážně i nevážně o podnikání

Předtím, než se Stephen B. King stal diplomatem, byl úspěšným podnikatelem a investorem. Právě o jeho podnikatelských zkušenostech na americkém trhu diskutoval 4. prosince v Jihomoravském inovačním centru společně s CEO firmy Y Soft Václavem Muchnou a CEO společnosti Phonexia a IVLP alumnus Michalem Hrabím, který akci moderoval.

Povídali si třeba o tom, na co je potřeba se při vstupu na americký trh připravit. Jedno z hlavních doporučení velvyslance zní: „První, co musíte udělat, je pořídit si právníka.“ Václav Muchna vstoupil s Y Soft na americký trh přesně před deseti lety, podle jeho slov je pro fungující byznys klíčové potkat v Americe ty správné lidi a budovat fungující network.

Děkujeme Jihomoravskému inovačnímu centru a absolventovi Michalovi Hrabímu za spolupráci na této snídani. 

Akce byla financována z MDAO alumni grantu „Encouraging Czech Entrepreneurship through Alumni-run Workshops“, který ve spolupráci s Velvyslanectvím USA získal Český klub absolventů IVLP.

Další akce na téma podnikání proběhnou v roce 2020.

 

Medailonky vystupujících

Stephen B. King byl jako velvyslanec USA v České republice schválen americkým Senátem 5. října 2017. Je předním veřejným činitelem a podnikatelem, který vybudoval a později prodal firmu na výrobu chemikálií a založil také rodinný investiční podnik. Velvyslanec Stephen B. King vedl v letech 2007-2017 republikánskou stranu ve Wisconsinu. Na začátku své profesní dráhy velvyslanec Stephen B. King vyšetřoval porušování občanských práv ve Federálním úřadě pro vyšetřování (FBI), pracoval pro americký senátní stálý podvýbor pro vyšetřování. Sloužil také jako zvláštní poradce amerického ministra zemědělství, jeho agendou byl styk úřadu a zemědělských výborů ve Sněmovně a v Senátu. Velvyslanec Stephen B. King je absolventem Western Illinois University. Vyrůstal v Chicagu ve státě Illinois.

Václav Muchna založil Y Soft se svým společníkem v roce 2000 v Brně s vizí vytvořit globální organizaci bez hranic. Již jako středoškolák si začal Václav razit cestu ke své profesionální kariéře tím, že zkoumal zákonitosti vývoje software, správy sítí a učení se o hodnotě pro-zákaznického přístupu v podnikání. Během svých raných profesních let začal Václav společně s malou skupinou partnerů pracovat na různých projektech, výrazný úspěch přišel až s tím, čemu dnes říkáme YSoft SafeQ, což je klíčový a globálně úspěšný produkt Y Soft. Václav stál v čele globálního růstu společnosti Y Soft založením dceřiných společností v Japonsku, Singapuru, USA, Izraeli, Spojených arabských emirátech a dalších zemích. Založil také firmu Y Soft Ventures, venture – kapitálové rameno společnosti Y Soft, poskytující slibným začínajícím společnostem ve střední Evropě potřebný kapitál, zdroje a odborné znalosti, jak urychlit jejich cestu na světové trhy. Se zaměřením na růst podnikání a překonávání očekávání zákaznických potřeb Václav také investuje do technologií, lidí a pěstování aktivní firemní kultury. Václav Muchna je držitelem mezinárodního ocenění ENX Difference Maker 2019 za rozvoj technologického odvětví a také ocenění velvyslance USA Centennial Award za rozvoj česko-amerických obchodních vztahů.

Michal Hrabí působí jako ředitel ve firmě Phonexia, která patří mezi světové špičky na poli řečových technologií. Rád zpochybňuje „nemožné“ a ze sci-fi dneška dělá realitu zítřka. Jde cestou neustálého zlepšování a to, co se naučil, rád sdílí s dalšími tvůrci. Michal vystudoval teoretickou a aplikovanou informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. Je zakladatelem Startup programu JIC a za dobrými praktikami v oblasti startupů a technologického transferu procestoval svět, kde posbíral rovněž několik mezinárodních ocenění. Ročně mu procházelo rukami více než 250 podnikatelských záměrů. Začínající firmy, které konzultoval, získaly přes 90 milionů Kč v seed investicích.

Snídaně s Lenkou Bradáčovou o české justici – 16. 10. 2019

Na snídani jsme ve středu 16.října probírali stav justice v České republice. Lenka Bradáčová okomentovala vývoj zákona o státním zastupitelství a návrhy změn tohoto zákona či ukotvení státního zastupitelství v ústavě. Zmínila také statistiky v oblasti délky řízení. Snídaně byla off-record, takže pokud jste zvědaví, co všechno zaznělo, musíte dorazit osobně 🙂