Zahrada Bílého domu

Inspirací pro založení ambasádní zahrádky a mnoha občanských zahrádek po celých Spojených státech je zeleninová zahrada Michelle Obamové, kterou první dáma USA založila v březnu 2009 a kterou od této doby se zahradníkem Dalem Haneym a žáky základních škol pečlivě udržuje.  Tento duben Michelle Obamová vydá o svých zkušenostech s kuchyňskou zahrádkou „inspirativní a poučnou“ knihu, která má podpořit školní a obecní zahrady a zdravé stravování.

Michelle Obamová sází brokolici se skautkami.

Letos vyrazila první dáma na zahradu 26. března, aby se skautkami z New Yorku a žáky škol v Pensylvánii a Severní Karolíně zasadila brambory, špenát, brokolici a vysela mrkev, ředkvičky a cibuli. Foto EPA

Michelle Obamová se rozhodla u Bílého domu založit zahradu s organicky pěstovanými plodinami proto, aby ukázala nejen svým dcerám, ale i dětem v celých Spojených státech možnosti zdravého stravování a přínosy zahradničení.

Zahrada ve tvaru písmene L o výměře 100 metrů čtverečních v areálu Bílého domu se nachází poblíž tenisových kurtů a je vidět z ulice E. Na pozemku je vysazeno více než 55 druhů zeleniny a ovoce, které jsou využívány při přípravě jídel pro prezidentskou rodinu i pozvané hosty a poskytovány místním potravinovým bankám.

Michelle Obamová, která je garantem projektu, považuje zeleninovou zahradu za prioritu, a proto požádala všechny členy rodiny a třiadvacet žáků páté třídy, kteří se starají o svou školní zahradu, o pomoc při úpravě půdy na setí a sázení, pěstování, sklízení a vaření z vypěstované úrody. Účast na pěstování zahradních plodin dětem umožňuje najít nový vztah ke zdrojům potravy.

Vedle zeleninové zahrady byly do blízkosti hlavní kuchyně umístěny dva včelí úly, na něž dohlíží truhlář Bílého domu Charlie Brandts, který je včelařem.

Organická zahrada dává prezidentské rodině potraviny pro běžné stravování a oficiální příležitosti, jejím nejdůležitějším úkolem však je vzdělávat děti ohledněho zdravého, lokálně pěstovaného ovoce a zeleniny v době, kdy se na celonárodní úrovni Amerika potýká s obezitou a cukrovkou.

Práce na zahradě Bílého domu je součástí kampaně Michelle Obamové Let's Move, která propaguje zdravý pohyb.

Práce na zahradě Bílého domu je součástí kampaně Michelle Obamové Let's Move, která propaguje zdravý pohyb.

Zahrada Bílého domu je součástí iniciativy Let’s Move! (Hýbejme se!), jejímž cílem je vymýtit během jedné generace výskyt dětské obezity prostřednictvím lepší výživy a zvýšené fyzické aktivity.

„Doufám,“ řekla první dáma během rozhovoru ve své kanceláři ve východním křídle Bílého domu, „že děti samy začnou vychovávat své rodiny, a ty pak začnou vzdělávat celé naše komunity.”

Letos, již počtvrté, vyrazila první dáma na svou zeleninovou zahradu 26. března 2012, aby s žáky několika škol ze Severní Karolíny, Iowy a Pensylvánie a s dívčími skautkami z New Yorku vysadila první sazenice a zasela první semínka. Více se dočtete na blogu Let’s Move.

Zahrada Bílého domu inspirovala obce v celé zemi k zakládání podobných zahrad ve školách, na opuštěných pozemcích a na veřejných prostranstvích. I v malé zahrádce se dá vypěstovat dost na to, aby to zmírnilo dnešní finanční zátěž mnoha domácností a tam, kde lidé pracující společně, se mohou o vypěstovanou úrodu podělit. Lidé, kteří se zajímají o ochranu životního prostředí, mohou výsadbou organické zahrady přispět ke snížení množství spotřebovávaných pesticidů a jejich možných nežádoucích účinků na lidské zdraví a svět.

Děti, které samy organicky pěstují plodiny na zahradě, se dozvědí více o tom, jak se vyrábějí potraviny, a poznají zemědělské práce. Dnes většina dětí nemá vůbec žádnou představu o tom, jak se zelenina a ovoce na jídelní stůl dostanou. Tím, že jim ukazujeme samotný proces, jim pomáháme najít vztah k půdě a k těm, kteří na ní pracují, aby národ nasytili.

Zahrada v roce 2011

Kuchyňská zahrada Bílého domu dostala na začátku třetího roku svého života novou podobu: všech 34 záhonů s různými druhy zeleniny má nyní zvýšené okraje vyrobené ze dřeva a povrchově upravené zdravotně nezávadným mořidlem. Vedle každého záhonu v malých plastových nádobách čekají na vysazení desítky mladých sazenic: čínské zelí, kapusta, kedluben, rebarbora, mangold, rukola, máta, kerblík, česnek a ředkvičky.

Michelle Obamová při výsadbě zeleniny v roce 2010 s žáky washingtonské základní školy Bancroft.

Michelle Obamová při výsadbě zeleniny v roce 2010 s žáky washingtonské základní školy Bancroft.

Ve dvou speciálních záhonech založených na počest prezidenta Thomase Jeffersona byly vysazeny některé druhy, které měl třetí prezident Spojených států v oblibě: locika, salát hlávkový hnědý a salát listový Aleppo, zelená a fialová brokolice, artyčoky a tři druhy zelí – hlávkové, červené a raná odrůda Early Jersey Wakefield.

Jiná plodina, na kterou se těšili kuchaři, však termín jarního setí nestihla: byl to chmel. Kuchaři v Bílém domě se stali vůbec prvními sládky prezidentského domácího pivovaru – jejich světlé pivo White House Honey Ale, do něhož přidávají med z úlu, který je hned u zahrady – se dostalo na prezidentskou slavnost u příležitosti finálového zápasu ligy amerického fotbalu Super Bowl. Po této události se mluvilo o pěstování této hlavní suroviny pro výrobu piva přímo v zahradě, ale během této výsadby se tak nestalo.

Semena a sazenice pro kuchyňskou zahradu, dřevo na okraje nových záhonů i zemina do nich pochází z toho, co jeden z pracovníků Bílého domu žertovně označil za „přísně tajný“ skleník Bílého domu na „přísně tajném“ místě. Podle tohoto pracovníka Bílého Domu mají dřevěné okraje záhonů zahradu „uklidit“, zabránit erozi půdy a usnadit nezkušeným zahrádkářům dobrovolnou práci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>