75. výročí konce 2. světové války

Ve středu 18. dubna 1945 vstoupila na české území americká 3. armáda a pod velením generála George Pattona osvobodila v následujích třech týdnech 9 025 kilometrů čtvrtečních západních a jižních Čech.

Americká účast na osvobození byla před rokem 1989 z oficiální československé historie vymazána. Velvyslanectví USA v Praze se proto snaží tuto zapomenutou kapitolu přiblížit na těchto stránkách.

Americká účast na oslavách

Zvláštní vydání ambasádních novin k 72. výročí osvobození ke stažení (PDF, 1.3 MB).

Zvláštní vydání ambasádních novin k 72. výročí osvobození ke stažení (PDF, 1.3 MB).

Velvyslanectví USA v Praze se každoročně připojuje k oslavám konce 2. světové války účastí na vzpomínkových akcích ve městech osvobozených americkou armádou, které se konají především v jihozápadních Čechách od poloviny dubna do poloviny května. Američtí diplomaté považují účast na těchto akcích za velkou čest, ale bohužel nemohou vyhovět všem žádostem. Podívejte se na vzpomínkové akce k 70. výročí osvobození, kterých se diplomaté zúčastnili.

Velvyslanectví každoročně organizuje slavnostní zahájení „Konvoje osvobození v ulici Tržiště, kde sídlí ambasáda. Letos se konvoj amerických historických vozidel kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem bohužel konat nemůže, budeme vás však včas informovat o novém termínu.

Největší vzpomínkovou akcí jsou plzeňské Slavnosti svobody, které město Plzeň pořádá od roku 1990, osvobození na ní od 2. do 6. května slaví obyvatelé města společně s americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky. Slavnosti vrcholí vzpomínkovým aktem „Díky, Ameriko“, který se každoročně koná v pátek 6. května. Mimořádný program Slavností svobody 2020 se přesouvá na příští rok.

Vydejte se po stopách generála Pattona!

Geocaching

Vydejte se po stopách amerických vojáků a pilotů!

S průběhem osvobozování americkou armádou se můžete seznámit i dobrodružnějším způsobem — prostřednictvím geocachingové série „U.S. Army 1945″ se dozvíte podrobnosti o osvobozování konkrétních vesnic a měst na západě a jihu Čech.

Geocachingová série „Letecké bitvy 1944“ přibližuje místa, kam spadla americká letadla v bojích s německým letectvem nad východní Moravou.

Paměť národa přibližuje osvobození americkou armádou

Vzpomínky na dny osvobození v Plzni, první setkání s americkými vojáky a na radost z vytouženého konce války jsou dostupné nejen na webu Paměti národa, ale i v chytrých telefonech.

Aplikace Místa Paměti národa

Projekt Paměti národa „Osvobození západních Čech americkou armádou v roce 1945“ podpořilo Velvyslanectví USA v roce 2013 a 2014 granty, díky nimž jsou vzpomínky navíc dostupné i v aplikaci pro chytré telefony Paměť národa.

Aplikace zprostředkovává vyprávění pamětníků ve zvukové i textové podobě o posledním bombardování Plzně a o dramatických chvílích vyčkávání v krytech, povstání ve Škodových závodech či průběhu osvobození západních Čech jednotkami 3. americké armády pod velením generála Pattona. Více informací zde