Vydejte se po stopách generála Pattona a amerických letců!

Fanoušci geocachingu se mohou vydat po stopách generála Pattona a hledat sedm keší série „U.S. Army 1945“ spojených s místy osvobození v západních Čechám. Na Moravě se mohou hledat keše ze série „Letecké bitvy 1944“, která připomíná letecké bitvy nad Moravou mezi německou armádou a 15. americkou leteckou armádou (15th USAAF).

U.S. Army 1945

Schránka série U.S. Army 1945

Schránka série U.S. Army 1945

Prostřednictvím série „U.S. Army 1945“, kterou založilo Americké centrum Velvyslanectví USA v Praze ve spolupráci s Patton Memorial Pilsen a klubem geocacherů z Plzeňska v roce 2010, máte příležitost objevit zajímavá místa západních Čech a dozvědět se podrobnosti o osvobozovacích akcích americké armády na konci 2. světové války. Celá série se skládá ze 7 schránek. Na první nálezce opět čekají upomínkové předměty Velvyslanectví USA v Praze.

Série U.S. Army 1945

Cache Místo Kód
1 Kdyně GC25X3E
2 Hostouň – Operace Kovboj GC25X4D
3 Díly GC25X3V
4 Čemíny GC25X3Z
5 Zhůří GC25X37
6 Rokycany GC25X1C
7 Demarkační linie GC25X1F

Prohlédněte si fotogalerii z příprav této hry a video z příprav této hry, ve kterém geocacher Václav Kohout vysvětluje i to, co je to geocaching obecně.

Série Letecké bitvy 1944

Tato série vás zavede do míst, kde havarovala americká letadla, nebo k pomníkům amerických pilotů, kteří zahynuli v leteckých bitvách nad územím Protektorátu Čechy a Morava v roce 1944. Při pátrání se dozvíte informace o této neznámé kapitole českých dějin, kterou přibližujeme také na těchto stránkách. Keše této série budou přibývat, v současnosti jsou na východní a severní Moravě, postupem času chceme sérii rozšířit i do Čech, nad jejichž územím se odehrály dvě velké bitvy – nad Krušnými horami a nad Jindřichovým Hradcem.

Cache Místo
1 Palačov
2 Rokytnice – Vrbovec
3 Olomouc-Bystrovany
4 Lipník nad Bečvou
5 Vinary
6 Libina #1
7 Libina #2
8 Libina #3
9 Troubky
10 Neředín

Geocaching

Geocaching

Geocaching

Geocaching je celosvětová hra, kde účastníci za pomocí GPS příjmače hledají ukryté krabičky (nazývané „kešky“ – z angl. cache) na nejrůznějších místech ve světě, přičemž známy jsou pouze GPS souřadnice. Nejčastěji pak bývají poblíž míst turisticky zajímavých. Keška je obvykle malá, vodotěsná krabička, uvnitř které je tzv. logbook, což je kniha, do které se spolu s datem zapíše každý nálezce dané kešky a může připojit i svoje zážitky při hledání. Logy z jednotlivých míst jsou pak dostupné na internetu.
Větší krabičky mohou obsahovat i různé předměty určené k výměně mezi lovci – můžete si vzít cokoliv, ale musíte něco vrátit zpět. Je to tedy taková moderní hra na schovku spojená s aktivní turistikou, kterou 1. května 2000 “odstartoval“ Bill Clinton schválením odstranění omezení signálu z GPS satelitů pro širokou veřejnost.

Související informace: