Osvobození českého území americkou armádou

Ve středu 18. dubna 1945 vstoupila na české území americká 3. armáda a pod velením generála George Pattona osvobodila v následujích třech týdnech 9 025 kilometrů čtvrtečních západních a jižních Čech.

Americká účast na osvobození byla před rokem 1989 z oficiální československé historie vymazána. Velvyslanectví USA v Praze se proto snaží tuto zapomenutou kapitolu přiblížit na těchto stránkách.

Americká účast na oslavách

Zvláštní vydání ambasádních novin k 72. výročí osvobození ke stažení (PDF, 1.3 MB).

Zvláštní vydání ambasádních novin k 72. výročí osvobození ke stažení (PDF, 1.3 MB).

Velvyslanectví USA v Praze se každoročně připojuje k oslavám konce 2. světové války účastí na vzpomínkových akcích ve městech osvobozených americkou armádou, které se konají především v jihozápadních Čechách od poloviny dubna do poloviny května. Američtí diplomaté považují účast na těchto akcích za velkou čest, ale bohužel nemohou vyhovět všem žádostem. Podívejte se na vzpomínkové akce k 70. výročí osvobození, kterých se diplomaté zúčastnili.

Velvyslanectví každoročně organizuje slavnostní zahájení "Konvoje osvobození" v ulici Tržiště, kde sídlí ambasáda.

Největší vzpomínkovou akcí jsou plzeňské Slavnosti svobody, které město Plzeň pořádá od roku 1990, osvobození na ní od 5. do 8. května slaví obyvatelé města společně s americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky. Slavnosti vrcholí vzpomínkovým aktem "Díky, Ameriko".

Vydejte se po stopách generála Pattona!

Geocaching

Vydejte se po stopách amerických vojáků a pilotů!

S průběhem osvobozování americkou armádou se můžete seznámit i dobrodružnějším způsobem — prostřednictvím geocachingové série "U.S. Army 1945" se dozvíte podrobnosti o osvobozování konkrétních vesnic a měst na západě a jihu Čech.

Geocachingová série "Letecké bitvy 1944" přibližuje místa, kam spadla americká letadla v bojích s německým letectvem nad východní Moravou.

Paměť národa přibližuje osvobození americkou armádou

Vzpomínky na dny osvobození v Plzni, první setkání s americkými vojáky a na radost z vytouženého konce války jsou dostupné nejen na webu Paměti národa, ale i v chytrých telefonech.

Aplikace Místa Paměti národa

Projekt Paměti národa „Osvobození západních Čech americkou armádou v roce 1945“ podpořilo Velvyslanectví USA v roce 2013 a 2014 granty, díky nimž jsou vzpomínky navíc dostupné i v aplikaci pro chytré telefony Paměť národa.

Aplikace zprostředkovává vyprávění pamětníků ve zvukové i textové podobě o posledním bombardování Plzně a o dramatických chvílích vyčkávání v krytech, povstání ve Škodových závodech či průběhu osvobození západních Čech jednotkami 3. americké armády pod velením generála Pattona. Více informací zde